Karcinom prostaty potřebuje pro svůj růst mužský pohlavní hormon testosteron. Cílem hormonální léčby je proto zabránit tvorbě testosteronu v těle nemocného nebo zamezit jeho působení na nádorové buňky. V důsledku podávání hormonální terapie dochází k poklesu PSA k nulovým hodnotám a také ke zmenšení nebo vymizení metastáz.
Tvorba testosteronu je blokována tzv. kastrační léčbou, která může být provedena chirurgicky nebo pomocí léků.
Nevýhodou hormonální léčby obecně je navození tzv. mužské menopauzy=andropauzy („přechodu“), kdy může docházet k návalům horka, zvětšení prsou, snížení pohlavní touhy (libida), poruchám erekce, přibývání na hmotnosti, únavě, úbytku svalové hmoty a řídnutí kostí (osteoporóze). Při nárůstu PSA v průběhu léčby jedním postupem (např. po odstranění varlat) je následně pacientovi doporučen i postup další (tedy tabletová hormonální léčba), aby byla zajištěna maximální blokáda působení testosteronu = totální androgenní blokáda.
Hormonální léčba bývá také u vybraných skupin pacientů, dle typu nádoru, podávána několik měsíců před a v průběhu radioterapie nádoru prostaty. U některých pacientů se hormonální léčba podává i po ukončení radioterapie.
© Proton Therapy Center 2024. Všechna práva vyhrazena. | Zpracování osobních údajů